Define Nasıl Çıkartılır ? Dikkat Edilmesi Gerekenleri
 • Honda Benzinli El Karotu
 • Kawasaki Benzinli El Karotu
 • Hyundai Benzinli El Karotu
 • Horasa Makina
 • brown-bear-vector-graphics.jpg
 • brown-bear-vector-graphics.jpg
 • beh.png

Define Nasıl Çıkartılır ?

Defineyi çıkartmak için birkaç yöntem vardır. Kepçe ile kazıp çıkartabilirsiniz. Kazma kürekle çıkarabilirsiniz. Benzinli karot ve hilti yardımıyla çıkarabilirsiniz. Bu makalede daha çok benzinli el sondaj makinası ve hilti kullanımı ile ilgili çözüm yöntemi anlatılacaktır.

Define haritası

Definenin Yerinin Öğrenilmesi

Define hakkında elinizde bir harita olabilir, güvenilir bir kaynaktan bilgi sahibi olabilirsiniz veya kendi tahminleriniz üzerinden bir fikriniz olabilir.

Bütün bu bilgiler üzerinden definenin nerede olabileceğine dair az çok bilginiz olabilir.

Definenin Kesin Konumuna Ulaşma Yöntemi

Konum bilgisine kabaca ulaştıktan sonra benzinli karot seti ile çalışmalara başlayabilirsiniz. Set olarak satıyor olmamızın sebebi dağda bayırda işinizin yarım kalmaması içindir. Denenmiş, başarısı kanıtlanmış, profesyonel makina setleri ile 1 gün içinde farklı lokasyonlarda delik delerek definenin var olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sette makinanın yanı sıra,

 • Profesyonel elmas başlıklı bit ucu (ucu sivri olan)
 • Profesonel elmas başlıklı karot ucu (ortası yuvarlak)
 • Profesyonel su pompası (otomatik veya manuel)
 • Profesyonel karot boruları (1boy 75cm, 2 yıl garantili, kırılmaz, eğilmez, çatlamaz)
 • Profesyonel yılan kamera (En az 10 metre)

bulunmaktadır. Ayrıca susturucu, yağ, tamir takım anahtarları gibi eklemeler de setlerimizde mevcuttur. Yılan kamerayı telefonunuza bağlayarak delikten aşağı sarkıttıktan sonra ışığını açarak, sağa sola çevirerek hareket ettirebilir, aşağıda ne var ne yok izleyebilirsiniz.

Benzinli el sondajı ile define çıkartma seti

El karotları hafif ve taşınabilir olduğundan her araziye götürüp çalıştırabilirsiniz. Susturucu ile birlikte kullanıldığında gürültüsü çok azalmaktadır. Horasan Makina olarak aşağıdaki videomuzu izleyerek gürültünün ne kadar azaldığını görebilirsiniz.

Defineye Nasıl Ulaşılır ?

Benzinli karot makinasını çalıştırarak arazide delik delmeye başlayın. İstediğiniz metraja kadar delik delebilirsiniz. 5 metreye kadar delik delecekseniz 5 metre set almanız yeterli olacaktır. Borularınızın adedi siparişinize göre artacaktır.

10-15-20 metre setlerimiz mevcuttur. Sipariş verirken listeden 5-10-15-20 seçeneklerini seçerek fiyat farkını görebilirsiniz. 

Deleceğiniz metraja göre boru uzunluk seçimi yapmalısınız.

Define Bulunduktan Sonra Çıkartma İşlemleri

Defineyi tespit ettikten sonra onu ordan çıkarmanız gerekli. Bunu yapmak için karot makinası değil bir benzinli kırıcı hilti kullanmanız gerekir.

Kırıcı hilti ile üstündeki taş, kaya gibi sert cisimleri kıra kıra alanı genişletebilirsiniz. Alan genişledikçe altındaki defineyi çıkartmanız kolaylaşır.

Bazı defineler kilitli olabilir, anahtarlı olabilir. Eğer ilk kez define arayışına çıkacaksanız bu konuda tecrübeli insanlardan bilgi almalısınız.

Define bulunursa devlet ne kadar veriyor?

Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define

arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine verilir.

“Madde 18 – Bulunan definenin Hazine ve Maliye Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde ellisi define arayıcısına; özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde kırkı define arayıcısına, yüzde onu ise mülk sahibine verilir.”

Kaynak : https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200721-1.htm